SU DÖNGÜSÜNÜ KORUYALIM

  • Yazar :Mustafa Sağlam
  • Eklenme Tarihi :02.04.2022 01:43

 

Su döngüsü veya diğer adıyla hidrolojik döngü, suyun Dünya yüzeyinin altındaki ve üstündeki hareketleridir.

Yağış, yoğunlaşma, buharlaşma, sızma, yüzey altı ve yüzey üstü akış gibi süreçlerle yerküredeki su, atmosferden yeryüzüne veya yeryüzünden atmosfere ulaşarak tam bir döngüyü tamamlar. Bu döngü, canlılığın devam etmesi ve doğanın su dengesini koruması için gerekli olan en temel aşamalardan biridir. Ancak bazen insan dikkatsizliği, sistemin içine doğal onarıcı yeteneklerini aşan bir oranda zararlı ve sağlıksız maddeler yükleyerek sistemi tıkar.

Zararlı maddeler çevreye atıldığında, su döngüsünün bir parçası olabilirler. Bu nedenle döngünün işleyişinin bozulmaması ve devam etmesi için bireysel olarak hepimizin üzerine düşen birçok basit sorumluluk mevcuttur.

Su döngüsü bir şekilde gerçekleşse bile her zaman aynı miktar ve kalitede su toprağa geri dönmez. Dolayısıyla kaynaklarımızı daha iyi korumak için kullandığımız su miktarını azaltmak işe yarayabilir. Su tasarrufu yapabilmek için birçok yol mevcuttur. E

n basitinden her gün yaptığımız işlerde daha dikkatli olmak bu noktada bize fayda sağlayacaktır. Örneğin, duş sürenizi gerekli olmadıkça daha kısa tutabilir ve duş esnasında sıcak su beklemek gibi durumlarda boşa akan suyu biriktirerek gerekli yerlerde kullanabilirsiniz. Diş fırçalarken de boşa akan suya dikkat ederek tasarruf edebilirsiniz. Temizlik için kullanacağınız su miktarından da ihtiyacınız oranında yararlanmanız yine tasarruf açısından katkı sağlayacaktır.

Çöplerimizi veya atıklarımızı bilinçsiz bir şekilde doğaya bırakmak da su döngüsüne zarar veren etkenlerdendir. Çünkü imha edilemeyen çöpler, yerküre üzerindeki sulara karışmak ve çöp toplama merkezlerinde biriktirilmek üzere iki şekilde doğaya karışmaktadır.

Su döngüsünün en temel parçalarından biri atmosferdir. Sürekli olarak atmosfere salınan gazlarda bizim de etkimiz bulunmaktadır. Bu yüzden atmosferi koruyarak su döngüsüne olumsuz etkide bulunmamak için bilmeniz gereken bazı basit yöntemler vardır. Örneğin ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğini engellemek için yakıt tüketimini azaltabilir, temiz enerji kaynakları ve kaliteli yakıtlar kullanabilir, binalarda ısı yalıtımına gidebilir ve sezon başlarında kalorifer, soba bacalarının bakımlarını yapabilirsin