HERKES ONA İNANIYOR!

  • Yazar :Yaser ÇAPAROĞLU
  • Eklenme Tarihi :30.09.2022 12:19

Süper lige kötü bir başlangıç yapan ve 7 hafta sonunda ilgin dibine demir atan Atakaş Hatayspor’da milli arayı da fırsat bilen yönetim kan değişikliğine gitti. Serkan Özbalta’yı görevden alarak, yerine Volkan Demirel’i göreve getiren yönetim, taraftardan da alkış aldı.

Büyük umutlarla göreve getirilen Volkan Demirel’in futbolculuk kariyerinin üzerine, Fatih Karagümrük’te yaşadığı ilk teknik direktörlük tecrübesinde elde ettiği başarıları hepimiz biliyoruz. Çok üzün bir süre Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri olan Fenerbahçe’nin kalesini koruyan, kaptanlığına kadar yükselen Demirel’in futbolculuğuna şapka çıkartılar. Fatih Karagümrük’te yaşadığı ilk teknik direktörlük tecrübesi ile ilgili bilinmeyenlerde var aslında. Başarılı olmasına rağmen Süleyman Hurma, Demirel’i neden görevden aldı?

Bu sorunun cevabı net olarak ortaya koyulmadı. 21 lig maçında VavaCars Fatih Karagümrük'ün başında yer alan Volkan Demirel, bu maçlarda 10 galibiyet, 5 beraberlik ve 6 mağlubiyet aldı. 25 puanla 10. basamakta devraldığı Karagümrük'ü 57 puanla 8. sırada ligin finişine getiren 41 yaşındaki çalıştırıcının takımı, bu maçlarda 24 gol atarken kalesinde 22 gol gördü. Bu istatistikler Demirel’in Karagümrük’ü ligde 2 sıra da olsa üst sıralara taşıdığını gösteriyor.

Şimdi atakaş Hatayspor’un başarısı için kafa yoracak olan genç teknik adama tüm Hatay inanıyor. Hatta kendisinin bile beklediğinden bile büyük bir sahiplenme ile karşı karşıya duyulan güven ise tavan yapmış durumda.

Milli maçlar nedeni ile lige verilen arada takımına kazanmayı aşılayan Volkan Demirel’in, “Geride kalan 6 haftayı kafanızdan silin. Şimdi beyaz bir sayfa açıyoruz. Taraftarlarımızla birlikte başarıya giden yolu kısaltacağız.” diyerek bir anlamda taraftara da destek çağrısında bulundu.

Taraftarın bu çağrıya reaksiyonunun ne olacağı merakla beklenirken, geçtiğimiz sezon süper ligde olmasına rağmen ortalama 5 bin seyirciye oynayan Atakaş Hatayspor’un Volkan Demirel döneminde taraftar sayısında artış olacak mı? hep birlikte göreceğiz. Ama şu var ki Atakaş Hatayspor, maçı gelip takımlarını 90 dakika destekleyen taraftarları dışında beklediği ilgiyi ne yazık ki göremedi. 25 bin kişilik stadın yarısını bile büyük maçlar dahil dolduramadı.

Burada yönetiminde büyük eksikliğinin olduğunun altını çizmek gerekir.

Yıllardır Hatayspor’u takip ediyorum. Atakaş Hatayspor, hiçbir zaman şehirle güçlü bir bağ kuramadı. En büyük eksiklik bu. Bağ kurulamayınca normal olarak tribündeki destekte ileriye gidemedi.

Yıllardır yazar söylerim. Atakaş Hatayspor şehirle bütünleşmeli. Çocuklarımıza Hatayspor sevgisi, bordo-beyaz aşkı aşılanmalı.

Ömer Erdoğan döneminde bu zaman zaman yapıldı. Okullara gidilip imza törenleri düzenlendi. Hatayspor ilk defa halkla buluştu. Ama devamı gelmedi.

Şu bir gerçek ki bilet fiyatlarını 31 liraya değil 11 liraya bile düşürseniz, tribündeki taraftar sayısı artmaz. Çünkü şehir ile Atakaş Hatayspor arasında bağ yok. Bu bağları güçlendirmek ve ileriye götürmek yönetim ve teknik kadronun işi. Bunu yapmak için haftada en az bir gün imza günleri düzenlenmeli, teknik kadro ve futbolcuların katılacağı bu imza günleri Hatayspor sevgisini tüm şehirde yayacaktır.

Umarım Volkan Demirel, dönemi herkesin beklediği gibi geçer. Ama halen benim kafamda soru işaretleri var. Bu soru işaretlerini oluşturan en büyük etken ise kadromuzun kalitesi. Volkan Demirel’in dediği gibi dışarıdan bakılınca Atakaş Hatayspor’un kadrosu yetersiz görünüyor. Ama futbolda her zaman detaylar önemli faktör olmuştur. Volkan Demirel’de bu detayları gördüğü için, Atakaş Hatayspor’un teklifini kabul ettiğini söyledi.

Hadi hayırlısı bakalım.

Bizim göremediğimiz o gören Demirel’in vardır bir bildiği. Olmazsa zaten burada olmazdı. Hazır tüm şehrinde desteğini arkasına almışken bu rüzgarla Sivas maçından başlayarak, başarılı sonuçlar alacağına gönülden inanıyorum.

Daha doğrusu inanmak istiyorum.

İlk 6 haftada izlediğimiz futbol ve alınan sonuçlardan sonra buna inanmak çok güç geliyor. Çünkü kadro aynı kadro. Bir tek yeni transferler takıma katılacak. Ze Louıs büyük bir isim. Cristian Atsu, iyi olduğunda takıma çok büyük katkı sağlayabilir. Birde Volkan Demirel’in kadrodan çıkartacağı yeni isimler olabilir.

Herşeye rağmen Atakaş Hatayspor’dan halen umutluyum. Yapılan kan değişikliğinin Bordo-Beyazlılara iyi geleceğine inanıyorum.

Kafamdaki tek soru işareti kadromuz. Bu kadro ligin ilk yarısında istenilen puanları toplayabilecek mi?

Bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir şey daha var. Ben Sivas karşısında iyi futbol değil, sadece ve sadece 3 puan bekliyorum. 1 puan dünyanın sonu değil, yenilgi ise hiç değil.