İSTİFA HERŞEYİ ÇÖZER Mİ?

  • Yazar :Yaser ÇAPAROĞLU
  • Eklenme Tarihi :13.09.2022 11:20

Atakaş Hatayspor, geride kalan 6 haftada oynadığı 5 maçta topladığı 1 puanla Süper Lige çok kötü bir başlangıç yaptı. Amınan kötü sonuçlardan sonra, normal olarak taraftarlar da kötü gidişin faturasını Teknik direktör Serkan Özbalta’ya kesmek istiyor ve istifasını istiyor.

 

Peki Özbalta’nın istifası Atakaş Hatayspor’da neyi değiştirir?

Dereyi geçerken at değiştirmenin zamanı mı?

Bunların hepsi sorgulanmalı.

Taraftar kendince haklı. Türkiye’de kötü gidişin, faturası hep Teknik Direktöre kesilir. Artık bu ülkemizde gelenek haline geldi. Takım kötümü gidiyor, kes hocanın biletini… Al taraftarın gazını.

Büyük ihtimalle Atakaş Hatayspor’da da böyle olacak. Ama şimdi değil. Kayseri maçı sonrası. Kayseri maçıda kaybedilirse milli ara var. Milli arada Teknik Direktör Serkan Özbalta gönderilebilir ve yeni teknik adam göreve getirilebilir. 15 günlük milli arada yeni teknik direktör takımı tanıyabilir ve bir sonraki maça hazırlayabilir.

Evet benim tahminime göre süreç böyle ilerleyecek. Bu hafta içinde taraftar bir şekilde ikna edilecek.

Bu madalyonun bir yüzü, birde diğer yüzüne bakalım.

Biz Teknik kadronun istediği oyuncu gurubunu kendisine teslim edebildik mi?

HAYIR.

Bir düşünün Ze Luıs, Atsu, Kerim Alıcı, Kevin Soni, bu isimler birkaç gün önce değil, sezon başında transfer edilseydi. Bu sonuçlar ortaya çıkar mıydı?

Lütfen bu soruları herkes kendine sorsun. Bütün faturayı hocaya kesmek ve istifasını istemek kolay. Biz adama ne verdik ki ne istiyoruz?

Mame Diouf’un yerini dolduramadık. Adama Traore’nin yerini dolduramadık. Bu iki futbolcu Atakaş Hatayspor çarkının en önemli dişlileriydi. Transfer edilen futbolcuları saymaya gerek yok. Bunu herkes biliyor.

Son gün 4 futbolcu transfer edildi. Futbolcuların oynadıkları kulüplere, sergiledikleri performanslara bakıldığında hepsi birbirinden kaliteli futbolcular. Ama hazırlar mı?

DEĞİLLER…

Hazır olmaları için nereden baksanız en az 1 ay gerekli. Kısacası kaliteli isimler geç transfer edildi. Bunun nedeni de kulübün içinde bulunduğu finansal durum. Yapılan transferlerde fırsat transferleri. Kulüp bulamayınca Atakaş Hatayspor’a gelen kaliteli isimler. Ama hiçbiri hazır değil.

Bu teknik kadronun suçu mu? Serkan Özbalta’nın dışında, şu anda Hatayspor’un başında kim olsa aynı sonuçları alacaktı.

Bu yüzden Kayseri maçından sonra verilecek milli arayı işaret ediyorum. Bu ara Atakaş Hatayspor’a çok iyi gelecek.

Eksiklerini tamamlama açısından, yaralarını sarmaları açısından ilaç gibi gelecek.

Yeniler takıma katılmadan, Teknik Direktör Serkan Özbalta’nın istifası Atakaş Hatayspor’a ne getirecek? Ne kazandıracak? Bunun hesabı en küçük ayrıntısına kadar yapılmalı. Kadronun yetersiz olduğunu herkes biliyor. Bunu bizde biliyoruz.

Hatırlayın Trabzon maçında ortaya konan mücadele ve oynanan futboldan dolayı hepimiz takıma methiyeler yağdırmadık mı? Özbalta, o kadroyla Gaziantep maçına çıktı. Ama Trabzon maçında gösterilen reaksiyonu bu maçta göremedik. Bireysel hatalar puanları aldı götürdü. Trabzon maçı sonrası methiyeler dizilen kadro, Gaziantep maçının ardından yerden yere vuruldu. Ama baktığınızda kadro aynı kadro.

Alınan yenilginin ardından Serkan Özbalta’nın oyuncu tercihlerinde hata yaptığı yorumları dün gibi aklımda. Bunu Serkan Özbalta’da gördü. Adana Demirspor ve Konya maçlarında kadroda rotasyona gitti. Yine olmadı. Çaresiz kaldı. Çünkü elindeki futbolcu kalitesi belli.

Bugüne geldiğimizde taraftarlar ayağa kalktı. Hiçbir zaman göstermedikleri tepkiyi göstererek, Özbalta’ya istifa için 48 saat zaman verdi. ‘Yoksa, tesislere gideriz Serkan Özbalta’dan oturup konuşur istifa etmesini isteriz’ diyerek bugüne kadar görülmemiş bir tepki gösterdiler. Demek ki taraftar sadece Özbalta’ya değil, yönetime de güvenmiyor ki böyle bir açıklamaya gerek duydu.

Taraftarların kulüplerine sahip çıkması çok güzel bir şey. Ancak unutmayalım ki bu takımın başında daha düne kadar methiyeler yağdırdığımız bir yönetim var. Geçen iki sezonda güvendiğimiz gibi bu sezonda yönetime güvenmek şart.

Unutmayın keskin sirke her zaman küpüne zarar vermiştir. Daha ligin başındayız. Atakaş Hatayspor’un yaşadığı sıkıntıları ligde bir çok kulüp yaşıyor.

Öfkeyle ayağa kalkmak kulübe zarar verir. Serkan Özbalta babamın oğlu değil. Başarısız olduysa tabiî ki gidecek. Ama şu an zamanı değil. Gönderilecekse milli arada gönderilmeli. Mutlaka yönetimin B planı vardır.

Gönderildiği gün yeni teknik direktör imza atmazsa, işte o gün yandığımız gündür….