TARAFTAR DESTEĞİ ŞART

  • Yazar :Yaser ÇAPAROĞLU
  • Eklenme Tarihi :06.10.2022 09:21

Hatayspor Sivasspor karşısında sezonun ilk galibiyetini aldı. Alırken de çok zorlandı. Bunun nedenleri vardı ama en büyük neden bence kadro zafiyeti.

Kimse alınmasın. Bugün bordo-beyazlı formayı terleten, Atakaş Hatayspor için mücadele eden her futbolcuya saygım sonsuz. Ama şu gerçekleri söylemekte bizim görevimiz.

Süper ligde Ümraniyespor, İstanbulspor gibi takımlarda aynı sıkıntıyı çekiyor. Ama kora kor mücadele ederek,oynadıkları takımlarla aralarında olan kalite farkını kapatmaya çalışıyorlar. Tıpkı Atakaş Hatayspor gibi.

Atakaş Hatayspor Sivas karşısında bunu yaptı. İlk 20 dakika 2 gol attı. Ardından kalesinde gördüğü golle tamamen oyundan düştü. 42. Dakikaya kadar topu tutamadı. İki pas yapamadı. Yaptığı top kayıpları ile zor durumlara düştü. Buna birde Riberio’nun gördüğü kırmızı kant eklenince tamamıyla kendi sahasına kapandı.

Teknik direktör Volkan Demirel en iyi savunma, hücumdur diyerek oyuna Varga ve Saint Louıs’i aldı. iyide yaptı. Sahada mücadele eden futbolcularına, yaptığı oyuncu değişiklikleriyle aslında mesaj verdi. “Bakın ben korkmuyorum, sizde korkmayın” dedi ve yaptığı değişikliklerle takımının moral ve motivasyonunun üstüne koydu. Sivasspor’un tek kale oynadığı ikinci yarıda kalesini gole kapatarak 3 puanın sahibi oldu.

Alınan 3 puanda kaleci Erce’nin de büyük payı var. Bana göre Atakaş Hatayspor’un yaptığı en büyük transfer kaleci Erce, her maçta en az yaptığı kurtarışlarla farkın önüne geçiyor. Sivas karşısında da yaptığı kurtarışlarla ön plana çıktı. Atakaş Hatayspor’un kalesinin emin ellerde olduğunu herkese gösterdi.

Sivas maçı bize bir şeyi net bir şekilde bir daha gösterdi.

Ruben Riberio gerçeğini.

O Atakaş Hatayspor’un gerçektende en haylaz çocuğu. Sanki dünya umurunda değil. Takım galip gelmiş, mağlup olmuş, takmıyor bile. Varsa yoksa kendisi. Sahada ki rahatlıkları 3 sezonda gördüğü 5 kırmızı kart ta bunun en büyük kanıtı.

Bu işin Ruben ile gitmeyeceği bir kez daha gün gibi ortaya çıktı. Bana güvenmeyin ben her an her şeyi yapabilirim mesajını Sivasspor maçında da gerekli yerlere gönderen Portekizli futbolcu yine yaptı yapacağını ve bu zor deplasmanda takımını sahada 10 kişi bıraktı.

Faul yaptığını bile bile gördüğü sarı karta isyan etti. Yerdeki Sivaslı futbolcuyu alkışlarken, hakemin burnunun dibine kadar giren Ruben Kırmızı kart gördü ve takım arkadaşlarını zor durumda bıraktı.

Ruben gerek taraftarlar, gerekse de spor yorumcuları tarafından günlerdir yerden yere vuruluyor. Aldığı eleştirilerin haddi hesabı yok. Onun takımdan kovulmasını bile isteyenler var.

Haklılar mı?

HAKLILAR.

Hemde sonuna kadar haklılar. Ancak her şeyin bir zamanı var. Öyle yada böyle Atakaş Hatayspor’un Riben’e ihtiyacı var. En azından ligin devre arasına kadar. Kimse Atakaş Hatayspor’dan büyük değildir. Buna sonuna kadar katılıyorum. Ama bazı gerçekleri de görmemiz lazım.

Volkan Demirel Ruben’e gerekli uyarıları yapacaktır. Gerek varsa en ağır şekilde cezalandıracaktır ki cezalandırmalı. Bunu yapmazsa diğer futbolcuların emeğine saygısızlık etmiş olur ki, Demirel bunu asla yapmaz.

İyi ve kötü. Bir şekilde Atakaş Hatayspor bu kadroyla lige devam edecek. Ve şu anda kadrosundaki her futbolcuya ihtiyacı var. Riban Riberio’da bunlardan biri. Bence Ruben bir şansı daha hak ediyor. Son bir şans daha verilmeli ve dev arasına kadar idare edilmeli.

Benim düşüncem bu…

Gelelim taraftarlara.

Atakaş Hatayspor tam iki sezondur süper ligde mücadele ediyor. Hemde taraftar desteğinden yoksun bir şekilde. Geçen iki sezonda ortalama 5 bin taraftara oynayan Bordo-Beyazlılar 25 bin seyirci kapasiteli mükemmel bir stada sahip. Yani stadın 5’te 4’İ her maçta boş kalıyor. Boş tribünlere oynayan bir takım nasıl başarılı olur derseniz. Buna Medipol Başakşehir’i örnek gösterebiliriz. Ama Başakşehir bile bir istisna. Özellikle süper lige yeni çıkan takımların en çok ihtiyaç duyduğu şey taraftar desteğidir.

25 bin seyirci kapasiteli stadın dolduğunu bir hayal edin isterseniz. O ambiyansı, misafir takımlar üzerinde oluşturacağı baskıyı.

Düşünürken bile tüylerim diken diken oluyor.

Ama bu Atakaş Hatayspor için sadece büyük bir hayal olarak kalacak gibi görünüyor. Çünkü o tribünlerin dolması için çaba harcayan yok. Ortaya bir emek koyan yok.

Taraftar desteği başarıya giden en kısa yol. Bunu Volkan Demirel’de söyledi. Taratarlarından destek istedi. Çünkü bu takımın taraftar desteğine herkesten çok ihtiyacı var. Volkan Demirel ve futbolcuları Sivas’ta üzerlerine düşen görevi yaptı. Şimdi sıra Bordo-Beyazlı taraftarlarda. Maç Pazar günü saat 17.00’de. Bilet fiyatları 31 lira. En azından bu maç için bir bahane yok.

Tribünlere gelecek olan 10-15 bin taraftar Alanya maçını rahat alır.

Kısacası bu takımın Süper ligde kalması için taraftar desteği şart….