ZİRVEDEYKEN BIRAKTI

  • Yazar :Yaser ÇAPAROĞLU
  • Eklenme Tarihi :24.05.2022 10:43

Atakaş Hatayspor'da göreve başladığında herkes nereden çıktı bu adam, kesin kümeye düşeriz diye bir çok yorum yaptı. Ama o göreve geldiği ilk günden itibaren süper ligde ilk yılını geçirecek olan Atakaş Hatayspor'u ligde kalıcı yapmak için çalıştı.

 

Onun önderliğinde, yönetiminde sonsuz desteği ile süper ligde ilk sezonunu yaşayan Hatayspor, ligi 6. Sırada tamamlayarak herkesi şaşırttı. Bu adamdan bir şey olmaz bu takım küme düşer diyenler kaçacak delik aradı.

Yetmedi.

2021-2022 sezonuna başlarken ilk 11'den 8 futbolcusunu kaybetti. Yine yılmadı. Çalıştı çabaladı. İsimlerini bile duymadığımız futbolcuları alıp geldi. Sezona iyi başlamadı ama sonra toparladı. Takımı ile birlikte ilk 13 haftada gösterdiği performansla ligde 2. Sıraya kadar yükseldi. Türkiye'nin gündemine oturdu. Tüm spor programlarında birinci gündem maddesi oldu. Nasıl olurda sezon başında kadrosu darmadağın olan bir takım bu kadar kısa sürede toparlanıp zirveye oynayabiliyor diyenler çok oldu.

Ne olduysa 14. Haftada deplasmanda oynanan Sivasspor maçının ardından oldu. O haftaya kadar ligin kalesinde en az gol gören takım, Sivas karşısında kalesinde 4 gol birden gördü. O haftaya kadar Bordo-Beyazlılar 13 maçta sadece Galatasaray ve Adana Demirspor'a deplasmanda mağlup olmuştu. Bordo-Beyazlılar ligin ilk yarısında geriye kalan 6 maçta 4 mağlubiyet aldı kalesinde 12 gol gördü. Beşiktaş, Galatasaray'in üzerinde Fenerbahçe ile aynı puanda  ligin ilk yarısını 29 puanla 6. Sırada tamamladı. Zaten dar bir kadroya sahip olan Hatayspor, Ulusal Afrika Kupası'na giden El Kaabi, Kaleci Münir ve Adama Traore'nin yokluğunda düşüşe geçti. Takım kazanma alışkanlığını kaybetti. Futbolcuları dönse de bu seferde sakatlıklar ve cezalar Bordo-Beyazlıların dar kadrosunu daha da daralttı. Sezona iyi başlayan ve ilk 13 haftada harikalar yaratan Adama Traore bu sezon sadece 17 maçta oynadı. Sakatlandı ve bir daha geri dönemedi.

Bütün bu olumsuzluklar Hatayspor'a pahalıya mal oldu. Kazanma alışkanlığını kaybeden Bordo-Beyazlılar mücadeleden de vazgeçince de ilk yarısını 6. Sırada tamamladıkları ligi 53 puanla 12. Sırada tamamlayarak ilk 10 hedefinin gerisinde kaldı.

Teknik Direktör Ömer Erdoğan, ilk defa deplasmanda kaybedilen Konyaspor maçının ardından istifa edeceğinin sinyallerini verdi.

Ama takan olmadı ki Giresunspor maçının ardından 1 sene daha sözleşmesi bulunmasına rağmen, yeni sezonda Hatayspor'da çalışmayı düşünmediğini belirterek, kibarca istifa ettiğini söyledi.

Erdoğan bir şey daha söyledi, “Görevi bırakacağımı ailem ve teknik ekibimden başka kimse bilmiyordu. Yönetim kurulumuzla da birazdan oturup konuşacağız inşallah kararımı desteklerler”

Buda Konya maçının ardından istifa sinyali veren Erdoğan'la kimsenin konuşmadığını gösteriyor.

“Hatay'ı çok seviyoruz. Burada olmaktan mutluyuz. Ancak böyle bir karar aldım” diyen biri çalıştığı yerde mutluysa neden istifa edebilir ki? Hem de 1 yıl daha sözleşmesi bulunmasına rağmen. Erdoğan 1 yıl daha takımın başında kalabilir parasını tıkır tıkır alabilirdi.

Demek ki ona verilen sözler tutulmadı. Hatayspor'da gelecek adına bir ışık görmedi.

Yapılan eleştirilerden mi?

Hakkında atılıp tutulanlardan mı sıkıldı?

Bence istifasının nedenleri bunların hiç biri değil.

Resmin tamamına bakıldığın da Erdoğan'ın istifasının altında yatan tek neden yönetimsel.

İki yıl birlikte çalıştığı yönetime güveni kalmadı.

İleriye baktığında bir ışık göremedi.

Yeni sezonda da kısıtlı bir kadro ile çalışıp aynı sıkıntıları yaşamak istemedi. Elinde olmayan nedenlerle başarısız olmaktansa istifa etti.

Ömer Erdoğan, ileride iyi bir teknik direktör olacak. Kişiliği, her gün üzerine koyduğu futbol bilgisi ve gelişime açık biri olması onun artıları. Bu özellikler onu belki Türkiye'de değil ama Avrupa'da başarıya götürecek etmenler.

Çünkü Türkiye'de ne kadar bilgili olursanız olun, ne kadar efendi, sağlım bir kişiliğe sahip olursanız olun, her şey tabelaya bakıyor. Skor lehinize değilse ağzınızdan kuş tutsanız hikaye.

Sonuç olarak Ömer Erdoğan, yeni sezonda sıkıntı yaşamaktansa zirvede bırakmayı tercih etti. Hem de 1 yıl daha sözleşmesi olmasına rağmen.   

Ne diyelim aldığı karar hem Ömer Erdoğan, hem de Hatayspor için hayırlı olsun.

Güle güle düzgün adam..Yolun açık olsun…

Bir not daha Hatayspor, amatör ruhla oynayabilir ama amatör yöneticilerle İlhan Palut, Ömer Erdoğan gibi nice iyi adamları daha çok kaybeder.