BARO: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

  • Eklenme Tarihi :03.12.2023 | 16:22
  • Muhabir :Haber Merkezi

BARO: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

HATAY Barosu Avukatları İskenderun adliye Binası önünde basın açıklaması yaptı. Avukatlara yönelik şiddetin her geçen gün arttığına değinen Hatay Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Hatay Tay, Barolarının mensubu meslektaşları Av. Bülent Akbay’ın, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısının gözü önünde makam korumaları ve şoförü tarafından darp edildiğini iddia etti.

 

Hatay Barosu mensubu, meslektaşları Av. Bülent Akbay’ın; İskenderun Adliyesinin yan tarafındaki yolda aracı ile seyir halindeyken ters yönde gelen Başsavcılık makam aracı ile karşı karşıya geldiğini belirten Tay, “Meslektaşımız aracı uyarmıştır. Bunun üzerine araçta bulunan Başsavcı koruması Meslektaşımızı umursamayarak yolu açmaya çalışmıştır. Meslektaşımızın üstelemesi üzerine; koruma ve şoför araçtan inerek meslektaşımızın ellerinden tutup darp etmeye başlamıştır. Yere devirdikleri meslektaşımızı yerde tekmelemeye devam etmişlerdir.” dedi.

MESLEKTAŞLARIMIZIN HAKLARINI SAHİPSIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Tay açıklamayı şöyle sürdürdü, “Avukata yönelik saldırı, yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır. Avukata yönelik olsun olmasın, Toplumsal şiddetin normalleşmesine izin vermeyecek, mesleğin onuruna yönelen saldırılara karşı mücadeleyi her nereden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun sonuna kadar sürdüreceğiz. Tarafların sıfatları ve olayın meydana geliş şekli düşünüldüğünde yaşanan olayın vahameti dehşet vericidir. Görevi şiddetle mücadele etmek olanların bu hareketi, başkalarına cesaret verecek ve Avukata karşı yapılan şiddeti artıracak mahiyettedir. Bu nedenle meslektaşımıza saldıran Koruma ve şoförün derhal görevlerinden el çektirilerek adliyeden uzaklaştırılmalarını talep ediyoruz. Mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızın haklarını sahipsiz bırakmayacak, sorumluların cezalandırılması için konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı Kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz.”