HATAY MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

  • Eklenme Tarihi :25.08.2023 | 10:50
  • Muhabir :

Yayınlanan videoda Hatay Afet Bölgesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan'ın anlatımıyla Habib-i Neccar Cami anlatıyor.

HATAY MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

HATAY Valiliği Resmi Sosyal Paylaşım sitesinden bir paylaşımda bulunarak, Anadolu'nun ilk camisi olma özelliği taşıyan Habib-i Neccar Camii'nin tarihini ve depremden etkilenmesi sonucu gerçekleştirilen çalışmaları anlatan bir video yayınladı. Yayınlanan videoda  Hatay Afet Bölgesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan'ın anlatımıyla Habib-i Neccar Cami anlatıyor.

Habib-i Neccar Camii’yi anlatan Hatay Afet Bölgesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan, “Anadolu’daki ilk Camimiz. Antakya’nın hem kültürel hemde mimarlık hafızasındaki sembol yapılardan birisi. Habib-i Neccar Camiinin ilk kez 7’nci yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. 10’uncu Yüzyıldaki Bizans hakimiyetinde bir süre kilise olarak kullanılmış ve ardından Selçuklu hakimiyeti ile birlikte yeniden Camiye çevrilmiştir. Cami’nin bugünkü hali 19. Yüzyıla aittir. 1853 yılındaki depremde yıkılmış ve 1963 yılında yenilenmiştir. Habib-i Neccar Cami 6 ve 20 Şubat’ta meydana gelen depremlerde büyük hasar almıştır. Burada yaptığımız çalışmalar ile Taç kapısında minberinde ve minaresindeki kitabeleri enkazdan çıkardık. Ayrıca son cemaat yerindeki sütun ve sütun başlıkları ile taç kapısındaki geometrik motifli taşlar ile mermer minberindeki parçalarda başarılı bir şekilde kurtarılmıştır.” dedi.  (Zübeyde SARI)

Haberin Videosu