VATANDAŞ KURBAN ETİNİ MUHAFAZA ETMESİNİ BİLMİYOR! - Hatay Söz Gazetesi

VATANDAŞ KURBAN ETİNİ MUHAFAZA ETMESİNİ BİLMİYOR!

  • Eklenme Tarihi :15.06.2024 | 12:03
  • Muhabir :Haber Merkezi

VATANDAŞ KURBAN ETİNİ MUHAFAZA ETMESİNİ BİLMİYOR!

İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, kurban etinin sağlıklı muhafaza edilmemesinin en büyük sorun olduğuna dikkat çekti.

Et fiyatları ve kurbanlık satışlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Nevzat Sert, "Fiyatlar biliyorsunuz baya pahalı, alım gücü biraz düşük. Bu sene istediğimiz gibi olmadı. Son günlerde biraz daha iyi olursa diye bekliyoruz. Çünkü et fiyatları baya yüksek, 550-600 bandında gidiyor. Alım gücü düşük olunca, şu anda et fiyatları rölantide gidiyor. Kasap esnafının işleri şu anda düştü, inşallah daha iyi olur" dedi.

EN İYİ MUHAFAZA ŞEKLİ

Kurbanda en büyük sıkıntının kesim yapıldıktan sonra başladığını ifade eden Başkan Nevzat Sert "Vatandaşlar tarafından kurban etinin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmemesi gibi bir sorun var. Çünkü vatandaşımız eti sağlıklı bir şekilde muhafaza etmesini bilmiyor. Öncelikle koyun ve dana kesildikten sonra özellikle eve geldikleri zaman poşetten veya kaplardan çıkarılıp tepsilere koyarak klimanın altına veya pervane dediğimiz fanla önce soğutulup ondan sonra dolaba koysun. Kendi ihtiyacı, dağıtılacakları kadarı dağıtsınlar ve soğuk hava dediğimiz dipfriz dondurucuda muhafaza etsinler. En iyi muhafaza şekli bu. Yoksa insanlarımızın çoğu bu konuda mağdur oluyor. Şikayetler alıyorum ama tabii kendi ellerinde" diye konuştu.

BAKTERİ ÜRETMEMESİ LAZIM

Bölgenin dağınık olduğunu, üç ilçeden gelen vatandaşların kurban pazarına yöneldiğini hatırlatan Başkan Nevzat Sert şunları söyledi: "Aslına Arsuz, Belen ve  İskenderun üçgeninde bir hayvan pazarının kurulmuş olması bütün esnaflarımızın mağduriyetini de giderilmiş olur. Çünkü bunu tüccarda kestiğimiz zaman 15-20-30 lira fiyat olarak bize daha yükseğe mal oluyor. Belediyemiz özellikle büyükşehir bununla ilgili çalışma yaparsa, hem vatandaş, hem biz esnaf olarak eti daha ucuz satacağız. Vatandaş da daha uzuz yiyecek eti. Tabi biliyorsunuz hayvancılık şu anda baya sıkıntılı üretim yapmakta, besicilik yapmak da baya sıkıntılı. Yem pahalı. Vatandaşlarımız ayrıca kurban kesildikten hemen sonra, yemeye veya mangala pişirmeye çalışmasınlar. Muhakkak azami 24 saat dinlendirsinler. O şekilde yenmesi sağlıklıdır ama et çok sert oluyor. Dinlendirildiği zaman en azından daha yumuşuyor. O an sıcak olan mikrobun ölmesi gerekiyor, bakteri üretmemesi lazım. En az 24 saat dinlendirildikten sonra her türlü yenilebilir"